Πυρκαγιά σε δασική έκταση στην περιοχή της Γέφυρας Καλογήρου, κοντά στη Φιλιππιάδα, του Δήμου Ζηρού. Επιχειρούν 56 πυροσβέστες με δύο ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, 21 υδροφόρα οχήματα, 5 αεροσκάφη και δύο ελικόπτερα.
Λόγω της πυρκαγιάς και των ζημιών που έχουν προκληθεί στο δίκτυο ηλεκτροδότησης, υπάρχει διακοπή ρεύματος στην Άρτα.
Upd (16:10): Στο πεδίο βρίσκονται 80 πυροσβέστες. Επιχειρούν 5 αεροσκάφη και 4 ελικόπτερα. Έχει ζητηθεί συνδρομή και από γειτονικές Περιφέρειες. Παράλληλα έχει «χτυπήσει» και το 112 -από τους πολίτες ζητείται να βρίσκονται σε ετοιμότητα και να ακολουθούν τις οδηγίες των αρχών.