Εκδήλωση με τίτλο: «Βία κατά των γυναικών. Ας σπάσουμε τη σιωπή!» διοργανώνουν η Ένωση Γυναικών Ελλάδος-Παράρτημα Ιωαννίνων και η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με αφορμή την 25η Νοεμβρίου, διεθνή ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών, την Κυριακή 24 Νοεμβρίου, στις 11:30, στον πολιτιστικό πολυχώρο «Δημήτρης Χατζής», στα παλιά σφαγεία.
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
11:30 - 12:00 Χαιρετισμοί
Εισαγωγική παρουσίαση: Θεοδώρα Παναγιωτοπούλου, πρόεδρος ΕΓΕ - Παράρτημα Ιωαννίνων
Α’ Ενότητα
12:00-12:40 «Η βία κατά των γυναικών στον 21ο αιώνα»
Προεδρείο: Παρασκευή Στεφάνου, αντιπρόεδρος ΕΓΕ - Παράρτημα Ιωαννίνων, Σοφία Μαρκούλα, νευρολόγος, PhD, μέλος ΕΓΕ
12:00-12:20 «Θεωρείται η βία κατά των γυναικών ‘φυσιολογική’ ακόμη και σήμερα;»,
Έλενα Αγαπητού, κοινωνιολόγος, M.Sc, διευθύντρια Καταστήματος Κράτησης Ιωαννίνων, μέλος ΕΓΕ
12:20-12:40 «Ιατροδικαστική θεώρηση στο φαινόμενο της ενδοοικογενειακής βίας», Θεόδωρος Βουγιουκλάκης, καθηγητής Ιατροδικαστικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Β’ Ενότητα
12:40-13:30 Προεκτάσεις της βίας και υποστήριξη των θυμάτων βίας
Προεδρείο:: Χρύσα Σιόκα, επίκουρη καθηγήτρια Πυρηνικής Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Αννέτα Διαμαντή, γραμματέας ΕΓΕ-Παράρτημα Ιωαννίνων
12:40-13:00 «Σκεπτόμενοι τις σιωπηρές και καθημερινές προεκτάσεις της βίας κατά των γυναικών», Ευστάθιος Παπασταθόπουλος, επίκουρος καθηγητής Εξελικτικής Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
13:00-13:20 «Παρουσίαση των υπηρεσιών του ξενώνα φιλοξενίας κακοποιημένων γυναικών. Η ψυχολογική κατάσταση των φιλοξενούμενων γυναικών - θυμάτων βίας», Ελένη Τσάκωνα, παιδοψυχολόγος στον ξενώνα φιλοξενίας κακοποιημένων γυναικών
13:30 Εγκαίνια έκθεσης έργων τέχνης φοιτητών Σχολής Καλών Τεχνών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με θέμα: «Η βία κατά των γυναικών»
Η έκθεση που θα φιλοξενείται στον εκθεσιακό χώρο του πολιτιστικού πολυχώρου «Δημήτρης Χατζής», θα διαρκέσει έως 27 Νοεμβρίου. Ώρες λειτουργίας: 18:00-21:00