Τη θεατρική παράσταση «Το βέλος που δεν πληγώνει» του Βασίλη Μαυρογεωργίου ανεβάζει το Δημοτικό Σχολείο Καλπακίου στο Καμπέρειο Θέατρο την Παρασκευή 24 Μαΐου, στις 20:00, στο πλαίσιο του «Μήνα Ερασιτεχνικού Θεάτρου» του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων.
Τη διασκευή έχει κάνει η Χάρις Μέγα. Σκηνοθετούν η Χάρις Μέγα και ο Γιώργος Τζαβέλλας.
Παίζουν: ΣΤ’ Δημοτικού: Βλάχου Έλενα, Γούλας Θεόδωρος, Κοτρότσι Ρεντιόν, Κουίρκ Άντονυ Αστέρης, Κύργιος Ανδρέας Χρυσοβαλάντης, Μαρκάτη Μελίνα, Μετσόπουλος Χρυσοβαλάντης, Μουκάι Ρικάρντο, Οσμενάι Χρύσα.
Ε’ Δημοτικού: Γκογιάννου Παρασκευή, Γούλα Μαρία, Μουκάι Νουρεντίν, Ντέλας Άγγελος, Ντέλας Κωνσταντίνος, Σίνα Ενβιέλα, Υμεράι Ορέστης, Φίνου Ελένη-Δέσποινα.
Η υπόθεση του έργου: Σ’ ένα φτωχό βασίλειο, ο βασιλιάς και οι δύο σύμβουλοι του - αχώριστοι φίλοι και πρώην γενναίοι τοξοβόλοι - προσπαθούν να βρουν μια λύση για να σώσουν το βασίλειο και το λαό του από την πείνα και την εξαθλίωση.
Είσοδος ελεύθερη.