Βασανιστήριο…

Εικόνα του άρθρου Βασανιστήριο…
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/04/2024, 21:28

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες», σε μια χρονιά-βασανιστήριο που οδηγεί ολοταχώς τον «Άγιαξ» στη Β΄ εθνική...

Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Ο Τζίνο στο 16’, ο Παμλίδης στο 36’, ο Ροσάλες στο 40’ είχαν καλές τελικές, με την τελευταία να είναι η καλύτερη, στο γέμισμα του Κιάκου.

Στο β’ μέρος ο Αστέρας κέρδισε χώρο και είχε πολύ καλή στιγμή με τον Ρετζίς στο 67’, ο οποίος σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ο ΠΑΣ παρουσίασε τη γνωστή εικόνα του: θέληση και ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, «καθίζηση» και αδυναμία μετά τα 60 λεπτά παιχνιδιού.

Όσο περνούσε η ώρα, η επιτακτική ανάγκη για τους βαθμούς της νίκης κινητοποίησε τους παίκτες του ΠΑΣ που προσπάθησαν πραγματικά όσο μπορούσαν, χωρίς όμως να είναι αρκετή η προσπάθεια.

Στο 86’ μετά από καλό συνδυασμό και σέντρα του Ντεμίρ, ο Κόντε δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Τα χειρότερα ήρθαν, για άλλη μια φορά φέτος, στις καθυστερήσεις: Φάουλ του Αστέρα, ο Νάγκι απέκρουσε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Ατένθα σχεδόν ανενόχλητος πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 0-1, στέλνοντας τον ΠΑΣ ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.