Εικόνα του άρθρου Ανατροπή Αγρινίου… από Γιάννενα
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/02/2021, 19:14
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το σήριαλ της καταλληλότητας ή μη των «Ζωσιμάδων» δεν είχε καλή κατάληξη τελικά για τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα παίζοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ειδικά στο β’ ημίχρονο, πήρε ελαφρύ προβάδισμα, νικώντας 2-1 στον πρώτο αγώνα του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός, τυπικά φιλοξενούμενος (όπως θα είναι και τη Δευτέρα στο ίδιο γήπεδο), προηγήθηκε με τον Μακέντα μόλις στο 1ο λεπτό.

Στο 21ο ο ΠΑΣ ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή και στο 34’ ο Παναθηναϊκός παραλίγο να προηγηθεί ξανά με τον Αϊτόρ, αλλά απέκρουσε ο Λοντίγκιν. Στο  41’ είχε δοκάρι ο Χατζηγιοβάνης.

Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο β’ μέρος και στο 56’ παραλίγο να προηγηθεί με τον Παμλίδη,. Το κατάφερε τελικά στο 67’ με σκαστή κεφαλιά του Κάργα, μετά από κόρνερ του Καρτάλη. Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, όταν ο Σένκεφελντ έδιωξε την τελευταία στιγμή, το πλασέ του Νάουμετς.