Σε εξέλιξη βρίσκεται η πυρκαγιά, η οποία ξέσπασε λίγο μετά τις 3 το απόγευμα, σε αγροτοδασική έκταση της Φιλιππιάδας στην Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας.
Η κατάσταση πάντως είναι σχετικά βελτιωμένη, σύμφωνα με την Πυροσβεστική. Οι προσπάθειες κατάσβεσης συνεχίζονται από εναέριες και επίγειες δυνάμεις. Στο συμβάν συμμετέχουν 28 υδροφόρα οχήματα, 9 επιβατηγά οχήματα, 3 ομάδες ΕΜΟΔΕ (Ειδικές Μονάδες Δασικών Επιχειρήσεων), 3 χωματουργικά και 4 υδροφόρες των ΟΤΑ. Συνολικά επιχειρούν 80 πυροσβέστες.