Aπό την Κυριακή 30 Ιουλίου, θα απαγορεύεται η κυκλοφορία αυτοκινήτων στο αριστερό ρεύμα ανόδου της οδού 28ης Οκτωβρίου, ενώ θα δεσμευτεί και το αντίστοιχο πεζοδρόμιο, από τη συμβολή της οδού με τη οδό Χαριλάου Τρικούπη έως τους κεντρικούς φωτεινούς σηματοδότες.
Τη σχετική απόφαση υπέγραψε ο δήμαρχος Ιωαννίνων Δημήτρης Παπαγεωργίου, μετά και τη σύμφωνη γνώμη της Τροχαίας, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.
Κι αυτό επειδή ξεκινά από τον Δήμο Ιωαννιτών το έργο της διαπλάτυνσης των πεζοδρομίων της 28ης Οκτωβρίου που θα οδηγήσει σε κατάργηση των υφιστάμενων θέσεων στάθμευσης στην αριστερή πλευρά του δρόμου.
Πρόκειται για έργο που χρηματοδοτείται από το Πράσινο Ταμείο με το κόστος της σύμβασης να ανέρχεται σε 1 εκατ. ευρώ.
Το έργο δεν περιλαμβάνει μόνο μεγαλύτερα πεζοδρόμια στον κεντρικό αυτόν οδικό άξονα, αλλά και παρεμβάσεις και σε γειτονικούς δρόμους.
Συνολικά, οι παρεμβάσεις θα αναπτυχθούν στις οδούς 28ης Οκτωβρίου, στην προέκταση της Χαριλάου Τρικούπη και στις οδούς Φώτου Τζαβέλα, Ν. Μπότσαρη, Κ. Φρόντζου και τη Δαγκλή.