Αυξημένο κατά 200% ήταν το επιδημιολογικό φορτίο στα Γιάννενα την εβδομάδα 30 Αυγούστου-5 Σεπτεμβρίου, σύμφωνα με το Εθνικό Δίκτυο Επιδημιολογίας Λυμάτων (συνεργάζεται με τη ΔΕΥΑΙ και το εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων).
Συγκεκριμένα, η αναφορά λέει: Την τελευταία εβδομάδα, 30/08-05/09/21, στα Ιωάννινα, το μέσο εβδομαδιαίο ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων παρουσίασε σημαντική αύξηση (+200%) σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, 23-29/08/21. Η αύξηση που παρατηρήθηκε αντιρροπεί τη μείωση της αμέσως προηγούμενης εβδομάδας (23-29/08/21) και επαναφέρει το ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων σε υψηλά επίπεδα.