Εικόνα του άρθρου Τρεις αγωνιστικές μέρες με ποδήλατο
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/09/2020, 12:32
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ξεκίνησε στην Άρτα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου, που διοργανώνει από 4-6 Σεπτεμβρίου, ο Δήμος Αρταίων και η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας.

Όλη η Άρτα αγκάλιασε με το χειροκρότημα και την φιλοξενία της, «την αφρόκρεμα» των πεντάλ.

Ολοκληρώνεται σήμερα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου που διοργανώνει από 4-6 Σεπτεμβρίου, ο Δήμος Αρταίων και η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας.

Ο αγώνας έγινε στον δρόμο Κωστακιοί-Κορωνησία, με τη συμμετοχή του εκπροσώπου της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2021, Πολυχρόνη Τζωρτζάκη, να τρέχει με τη φανέλα του Τάλω Χανίων και να τερματίζει πρώτος στη διαδρομή των 37,2 χλμ με χρόνο 46:13". Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αλέξανδρος Αβδελάς του Αίολου με χρόνο 47:48" και τρίτος ο Παναγιώτης Καρατσιβής του ΠΓΣ Λάρισας με 48:50".

Στις Γυναίκες και στη διαδρομή των 27,9 χλμ, πρώτη τερμάτισε η Βαρβάρα Φασόη του Πόρτο Λεόνε με χρόνο 38:16", δεύτερη η Αργυρώ Μηλλάκη του Άτλα Ρεθύμνου με χρόνο 39:32" και τρίτη η Αθηνά Χατζηστύλη του ΑΟ Θυσέας με χρόνο 40:54".

Όσον αφορά τους αθλητές του Ποδηλατικού Ομίλου Άρτας, ο Κωνσταντίνος Πρωτόγερος τερμάτισε 44ος με χρόνο 1:00:58'' και ο Αλέξανδρος Μίνος 47ος με χρόνο 1:03:57", ενώ ο αρτινός Γιάννης Παπαχατζάκης που αγωνίστηκε με τη φανέλα των Μαχητών Πεύκων, 42ος με χρόνο 1:00:23". Η Ασημίνα Ιγγλέδου δεν αγωνίστηκε.

Στον αγώνα αντοχής γυναικών, η Αθηνά Χατζηστύλη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας. Η αθλήτρια του ΑΟ Θησέα τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 2:41:54.

Στην δεύτερη θέση, βρέθηκε η Βαρβάρα Φασόη του Πόρτο Λεόνε με χρόνο 2:42:26, ενώ τρίτη, με  χρόνο 2:42:40, τερμάτισε η Αργυρώ Μηλάκη του Άτλα Ρεθύμνου.

Οι αθλήτριες διάνυσαν 86,9 χλμ, ακολουθώντας την διαδρομή – Επαρχιακή οδός Άρτας Ιωαννίνων (Εκκίνηση) – Περδικάρι – Πλατανιά – Κιάφα Αμμότοπου (αρχή σιρκουί) – Έλατος – Μαραθοβούνι – Επαρχιακή οδός Άρτας-Χανόπουλου – Βρυσούλες – Χανόπουλο – Καμπή – Αμμότοπος – Κιάφα Αμμότοπου (Χ2 στροφές) – Έλατος – ΓΡΙΜΠΟΒΟ Ι.Ν. Αγ. Νικολάου (Τερματισμός).

Σήμερα ο αγώνας κλείνει με τους δρόμους αντοχής ανδρών.