Oikonomou pisoi

Τελευταία στάση σε μια καλή χρονιά

Εικόνα του άρθρου Τελευταία στάση σε μια καλή χρονιά
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/04/2021, 00:04

Στο Φάληρο σταμάτησε η φετινή, πολύ καλή πορεία του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς έχασε 3-1 από τον Ολυμπιακό, στη ρεβανς του 1-1 στους «Ζωσιμάδες», στον ημιτελικό του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες ευκαιρίες και τον Ελ Αραμπί, που στο πρώτο ημίχρονο τον έβαλε μπροστά με 2-0. Πρώτα εκτελώντας το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Πίρσμαν και μετά, στο 41’, σκοράροντας μετά από τρομερή ντρίμπλα.

Ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και για περιπου δέκα λεπτά, το πάλεψε. Αρχικά, μειώνοντας το σκορ με τον Καρτάλη και μετά, με ευκαιρία με τον Παντελάκη σε κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Ο Μπρούμα έκανε το 3-1 στο 56’ και μεταξύ 60’ και 66’ είχε άλλες τριε ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ.

Ο ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Κάστρο όπου φάνηκε ότι τον τράβηξε και ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χολέμπας.

Στον τελικό, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ ή την ΑΕΚ.

(Φωτό: ΑΠΕ/Π. Μοσχανδρέου)