Μια σημαντική νίκη πέτυχαν οι συμβασιούχοι του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων.
Όπως κάνει γνωστό με ανακοίνωσή της η Αγωνιστική Συσπείρωση Υγειονομικών, το δικαστήριο πήρε σήμερα απόφαση προσωρινής διαταγής για παραμονή των συμβασιούχων στις θέσεις τους έως τις 14 Ιανουαρίου οπότε και θα εκδικαστεί η αίτηση των ασφαλιστικών μέτρων.
«Η κυβέρνηση οφείλει να σταματήσει να κρύβεται πίσω από υποκριτικές και ανέξοδες υποσχέσεις και να νομοθετήσει την παραμονή όλων των συμβασιούχων κάθε ειδικότητας στα νοσοκομεία και τα Κέντρα Υγείας. Είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει τη στιγμή που εκτυλίσσεται με αποκλειστικά δική της ευθύνη μια υγειονομική τραγωδία στη χώρα. Ο χρόνος που κερδήθηκε, είναι χρόνος ανασύνταξης του αγώνα για πιο ορμητική διεκδίκηση μόνιμης και σταθερής εργασίας με δικαιώματα και θωράκισης του συνειδητά εγκαταλελειμμένου ΕΣΥ προς χάριν της επιχειρηματικής του λειτουργίας σε βάρος της υγείας και της ζωής του λαού» σημειώνεται σε ανακοίνωση της Αγωνιστικής Συσπείρωσης.