Oikonomou pisoi Solarhub πίσω

Σπουδαία νίκη για τους άντρες, «διπλό» στην Κατερίνη για τις γυναίκες

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/11/2016, 12:44

Δυο πολύ σημαντικές νίκες, η καθεμία με τη δική της σημασία, πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου, η αντρική και η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Α.Ο. Ιωαννίνων, για τα αντίστοιχα πρωταθλήματα της Α2 εθνικής κατηγορίας, όπου συμμετέχουν.

Συγκεκριμένα, η αντρική ομάδα του ΑΟΙ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου, πήρε μια «παλικαρίσια» νίκη, στο ντέρμπι της Ηπείρου, καθώς κέρδισε στο Κλειστό της Λιμνοπούλας με 28-27, τον Πρωτέα Άρτας.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση, μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη στο παιχνίδι, καθώς προερχόταν από τρεις συνεχείς ήττες. Πράγματι, από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ, με δυνατό τους σημείο την άμυνα και μόλις στο 15’ προηγούνταν με 8-5, ενώ στο 20’ η διαφορά άνοιξε περισσότερο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 12-5!

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τους Σισμανίδη, Τζούκα, Κοσσάρα και Χριστακόπουλο να πιέζουν τους φιλοξενούμενους στην άμυνα, οι οποίοι είχαν απαντήσεις μόνο με τον Ιλέρη και τον Κεσίδη. Ταυτόχρονα η αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις με τους Σκανδάλη και Ζαμπαλά, αλλά και με τον νεαρό Νάκο, έφεραν το 18-13 στο ημίχρονο.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης το σκηνικό ήταν το ίδιο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 19-15, ωστόσο κάποια λάθη και η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης των παικτών του Κώστα Χαρίση, αλλά και η αποβολή στο 37’ του Χριστακόπουλου, έδωσαν την ευκαιρία στον Πρωτέα, να πλησιάσει πολύ στο σκορ και σε κάποια σημεία να περάσει και μπροστά.

Το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι, καθώς στο 50΄ ήταν 23-21 και στο 55΄ είχε διαμορφωθεί το 26-24. Δυο λεπτά πριν το τέλος ο Πρωτέας είχε ισοφαρίσει, αλλά μετά από ταιμ αουτ του Χαρίση, και αποτελεσματικές άμυνες των γηπεδούχων, ο ΑΟΙ, πήρε μια σπουδαία νίκη, με 28-27, χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Σκανδάλη 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και επίσης χάρη στην καταπληκτική επέμβαση του Μέλλου, στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Χαρίσης δεν υστέρησε κανείς, ενώ ο τερματοφύλακας Μέλλος, του ΑΟΙ, καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις με 27 αποκρούσεις, κατεβάζοντας «ρολά»! Έτσι, ο ΑΟΙ, μετά και το τέλος της 6ης αγωνιστικής έχει τρεις νίκες και τρεις ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 8-5, 12-5, 15-8, 18-13 (ημ.), 19-15, 20-19, 20-21, 23-21, 26-24, 28-27 (τελ.).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (2), Κοσσάρας (2), Τζούκας (4), Χριστακόπουλος (2), Σκανδάλης (7), Σερασίδης (1), Σισμανίδης (3), Ζαμπαλάς (6), Σήτας Κ. (1), Εφαπλωματάς, Γκρουίδης, Εξάρχου, Σήτας Ν., Γότσης.

Πρωτέας Άρτας (Γιάννης Αρβανίτης): Τσούλος, Τσέλιος Π. (5), Κεσίδης (7), Ιλέρης (6), Χριστοδούλου, Ντάλας (2), Κίτσος (1), Τσάκαλος, Γιολδάσης, Κώστας, Τσέλιος Γ. (4), Γεωργαλής, Μπίζγκα (2), Ρίζος, Βουρδούκας, Ματσούκας.

Το «διπλό» των γυναικών

Λίγες ώρες νωρίτερα, το μεσημέρι του Σαββάτου, η γυναικεία ομάδα του ΑΟΙ, αντιμετώπιζε τον Ορφέα στην Κατερίνη.

Οι Γιαννιώτισσες, ήθελαν τη νίκη μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής στην έδρα τους με την Πυλαία και μπήκαν δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα μόλις στο 15’ να προηγούνται με 2-5.

Οι φιλοξενούμενες, υπό τις οδηγίες του Βασίλη Σιαράβα, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα της Κατερίνης και με «όπλο» την άμυνα, αλλά και τις επιθέσεις από τα εξτρέμ με τις Δουμπού, Γκόγκου και Ζαμπαλά, έφτασαν σχετικά εύκολα στο 6-12, στο ημίχρονο.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, καθώς οι γρήγορες επιστροφές στην άμυνα της Μητκάνη και της Ιωάννου, η αποτελεσματικότητα της Μπλίζου, της Ιωαννίδου και της Κυριαζή στην επίθεση, και οι πολλές ασίστ από τις περιφερειακές παίκτριες σε εξτρέμ και πίβοτ, έφεραν τον ΑΟΙ, να προηγείται στο 50’ με 10-21, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Σιαράβα, να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και όλες τις κοπέλες που συμμετείχαν στην αποστολή.

Στο 55’ το σκορ είχε διαμορφωθεί ήδη στο 13-25, με την Βλαχοπούλου να έχει περισσότερες από 30 αποκρούσεις και να συντελεί στη νίκη της ομάδας των Ιωαννίνων, που πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στον 2ο Όμιλο της Α2 εθνικής κατηγορίας με 14-27.

Ορφέας ΕΒΗΛ: Σαλασίδου (3), Θεοχάρη, Νέστορα (1), Κιρτάτζε, Elezas, Ciku (8), Αύρα, Τζήμα (1), Σαράπτση (1), Ταρενίδου, Κυριάκου.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Βασίλης Σιαράβας): Βλαχοπούλου, Χατζηευστρατιάδου, Ιωαννίδου (5), Δουμπού (2), Τζελέπη, Μητκάνη (2), Τριάντη, Ιωάννου (5), Κυριαζή (3), Μπλίζου (9), Γκόγκου, Ζαμπαλά (1), Τσαμπούρη, Παπαφώτη.