Η Κινηματογραφική Ομάδα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συνεχίζει το αφιέρωμά της με τίτλο «Όσοι από Έρωτα Εκπέσανε» με την προβολή της ταινίας του Φασμπίντερ «Ο φόβος τρώει τα σωθικά» (1974).
Η προβολή της ταινίας θα γίνει την Τρίτη 22 Νοεμβρίου, στις 21:00, στον πολιτιστικό πολυχώρο «Δημ. Χατζής», με ελεύθερη είσοδο.
Η υπόθεση: Μία μοναχική χήρα γερμανικής καταγωγής και ένας πολύ μικρότερος σε ηλικία εργάτης από το Μαρόκο γνωρίζονται σε ένα μπαρ, ερωτεύονται παράφορα και παντρεύονται. Θα χρειαστεί να παλέψουν, ωστόσο, με τις ρατσιστικές προκαταλήψεις του περίγυρου τους και τη δυσκολία τους να ενταχθούν σε μια κοινωνία που τους εχθρεύεται.