Το δικό της Τμήμα του Πανελλήνιου Συλλόγου Αρχιτεκτόνων (ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ) απέκτησε η Πρέβεζα.
Αρχιτέκτονες/ισσες στην Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας, 21 στον αριθμό, ξεκίνησαν την όλη διαδικασία δημιουργίας και θεσμικής κατοχύρωσης του Τμήματος από τον περασμένο Μάιο.
Πριν από λίγες ημέρες, έγινε η συγκρότηση σε σώμα του πρώτου Διοικητικού Συμβουλίου. Πρόεδρος ο Κωνσταντίνος Τσούτσης, αντιπρόεδρος η Μαρία Πέτρου, γραμματέας ο Κώστας-Ορφέας Γενιάς, ταμίας η Ράνια Ντούσια και μέλος ο Κώστας Κοσνετζώφ. Τα αναπληρωματικά μέλη είναι η Μαριάννα Λόη και η Αλεξάνδρα Τζόλου.
Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, οι βασικοί σκοποί του Τοπικού Τμήματος Πρέβεζας είναι η ανάδειξη του επιστημονικού ρόλου των αρχιτεκτόνων/ισσών, η διασφάλιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων σε συνδυασμό με την ανεμπόδιστη άσκησή τους (δημόσιες υπηρεσίες, αρχιτεκτονική επιτροπή, λειτουργία ΥΔΟΜ Περιφερειακής Ενότητας κ.α.), η προστασία της αρχιτεκτονικής και πολιτιστικής κληρονομιάς, η διεύρυνση και ο σχεδιασμός δημόσιων/ελεύθερων χώρων στην πόλη, καθώς και προτάσεις βελτίωσης στις δημόσιες/κρατικές παρεμβάσεις που άπτονται της αρχιτεκτονικής στην περιοχή.