Νικήτριες στο ντέρμπι

Εικόνα του άρθρου Νικήτριες στο ντέρμπι
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/03/2019, 21:00
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Στο εξαιρετικά σημαντικό για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο μπαράζ ανόδου στην Α1 παιχνίδι, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Πυλαία, μια από τις ισχυρότερες ομάδες της κατηγορίας.

Οι παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα το παιχνίδι και παρότι δεν έχαναν επαφή από τις αντίπαλες, είχαν προβλήματα στην επίθεση με χαμένες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν και να περάσουν στο σκορ. Στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με 32-28, αλλά στο δεύτερο μέρος μπήκανε αποφασισμένες να νικήσουν.

Με επικές άμυνες και κλεψίματα της Ντόκου, σίγουρο σκοράρισμα από τη Σαρηγιαννίδου και τρίποντα σε καίρια σημεία από τις Ξανθοπούλου-Ντάλα, αύξησαν τη διαφορά, η οποία έκλεισε τελικά στους 16 πόντους, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 28-32, 45-40, 64-48

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου 11(1), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 21, Χρηστάκη, Μεντεσίδου 10, Λέφα, Ξανθοπούλου 6(2), Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 16(3), Μπουκουβάλα

Α.Ε. Πυλαία (Λίτσου): Σταμπή 9(1), Αρσένογλου, Κατσαμούρη 4, Τσαμπούρη 9(2), Καραμπατζάκη 4, Παπαρδέλα 11, Τσιανάκα Ευγ., Φλώρου 11, Πλούμπη, Τσιανάκα Αικ.