Νίκη με εμπειρία και… αφιέρωση

Εικόνα του άρθρου Νίκη με εμπειρία και… αφιέρωση
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/02/2019, 20:21
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Σε ένα παιχνίδι με συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο και τον κόουτς του ΠΑΣ Γιάννινα WBC Γιώργο Σιαμέτη στην εξέδρα λόγω τιμωρίας, η ομάδα πήρε τη νίκη με 53-50 απέναντι στον αξιόμαχο Αστέρα Ιπποδρομίου.

Πρωταγωνίστριες ήταν η Πανωραία Ντόκου που αφιέρωσε τη νίκη στον κόουτς και με 4 τρίποντα και 16 πόντους έδειξε το δρόμο, τον οποίο ακολούθησε η Έλενα Πάφη με 13 πόντους και 3 τρίποντα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ WBC προηγήθηκε με 10 πόντους, με 50% στα τρίποντα, οι φιλοξενούμενες όμως έκλεισαν τη διαφορά δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο τελευταίος πόντος από τη Σαρηγιαννίδου όμως, σφράγισε το ματς.

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΣ WBC πάει στη Θεσσαλονίκη για  να παίξει με τον πρωτοπόρο και αήττητο Παναθλητικό.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 29-23, 43-33, 53-50

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Λυγούρας

ΠΑΣ Γιάννινα(Μιχάλ-Γιωτάκης): Ντόκου 16(4), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 11(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 4, Πάφη 13(3), Ξανθοπούλου, Πανούτσου, Διαμαντοπούλου, Βρασταμηνού, Ντάλα 5(1), Μπουκουβάλα 4

Αστέρας Ιπποδρομίου(Παλαμουτίδου-Ιωαννίδης): Καζαντζή Β.11(3), Καζαντζή Σπ. 6, Νάκη, Καζαντζή Στ., Γαβρίλη 5(1), Βασιλειάδου 6(1), Διαμαντοπούλου, Νταουντάκη 4, Παπαδοπούλου 18