ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπάσκετ: Τι έκαναν οι γιαννιώτικες ομάδες

Εικόνα του άρθρου Μπάσκετ: Τι έκαναν οι γιαννιώτικες ομάδες
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Κύριος Τύπος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 04/12/2023, 09:00
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

A1 γυναικών

Αποτελέσματα
Εύνικος-Ολυμπιακός 41-79
Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός 61-99
Ελευθερία Μοσχάτου-Αθηναϊκός 78-72
Ηρακλής-ΠΑΟΚ 82-62
Ρεπό: Εσπερίδες Καλλιθέας


ΠΑΣ Γιάννινα-Πρωτέας Βούλας 74-67
Διαιτητές: Τσάνταλη-Δικταπανίδης-Αγραφιώτης Β.
Δεκάλεπτα: 23-20, 37-38, 54-52, 74-67
ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Δαμουλάκη 5(1), Μάρκοβιτς 13, Πηλακούτα 10, Σαρηγιαννίδου 15(2), Μαρίνη 6(1), Πράπα, Γουίλκινσον 11, Ασμπερι 14(3).
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Μορχάουζ 6(1), Σταμάτη 12(2), Πολυμένη 8(1), Ζουρνή, Σακελλαρίου 1, Χατζηγιακουμή 12(3), Αλεξιά, Αναστασοπούλου 10, Τζορτζ 18, Τζανετάτου.


Η βαθμολογία

1) Παναθηναϊκός 16 672-489 183
2) Ολυμπιακός 13 569-402 167
3) Ηρακλής 13 539-479 60
4) Ελευθερία Μοσχάτου 12 489-501 -12
5) Εσπερίδες 11 522-476 46
6) ΠΑΣ Γιάννινα 10 481-503 -22
7) Πρωτέας Βούλας 9 409-420 -11
8) ΠΑΟΚ 9 484-548 -64
9) Εύνικος 8 450-502 -52
10) Νίκη Λευκάδας 8 468-555 -87
11) Αθηναϊκός 8 480-688 -208
* Εσπερίδες, Πρωτέας Βούλας, Ηρακλής, Εύνικος, Ελευθερία Μοσχάτου, Νίκη Λευκάδας, ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα έκαναν το ρεπό τους.
**Πρωτέας Βούλας και Ολυμπιακός έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 16-17/12)
Εσπερίδες-ΠΑΣ Γιάννινα
Πρωτέας Βούλας-Ηρακλής
Ολυμπιακός-Ελευθερία Μοσχάτου
Αθηναϊκός-Νίκη Λευκάδας
ΠΑΟΚ-Εύνικος
Ρεπό: Παναθηναϊκός



Α2 γυναικών

2ος Όμιλος 

Ολύμπια Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος 58-55
Άρης-ΜΕΝΤ 68-65 (παρ.)
Πανσερραϊκός-Παναθλητικός 56-74
Ανόρθωση Βόλου-Πάνθηρες 74-66
Πανόραμα-Ιωάννινα ΣΚ 75-39
Πυλαία-Αναγέννηση Ν.Ρ. (10/12)
Ρεπό: Απόλλων Πτολεμαΐδας

Πανόραμα-Ιωάννινα ΣΚ 75-39

Δεκάλεπτα: 12-11, 33-24, 54-29, 75-39
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Καραμανώλης): Τσαλή 13(1), Παπαϊωάννου 7(1), Μπαξεβάνου 5(1), Αργυρού 6, Αυτζή 10(1), Γιαντσακλίδου 19(1), Βασλαματζή, Καλογρίδου 5(1) Δαδαλή 3, Βατσιτσίδου 2, Νάκη 5(1).
Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 3(1), Μπαρτζώκα 1, Κρητικού 2, Γιωτίτσα 9(1), Δημητριάδου 4, Βλάχβεη 6, Βραταμινού, Φαγογένη, Καλαντζή 4, Μπεκρή 2, Ρίζου 4, Μπουκουβάλα 4.

Η βαθμολογία
1) Πανσερραϊκός 15 569-403 166
2) Βόλος 13 465-389 76
3) ΑΣ Πανόραμα 13 506-435 71
4) Παναθλητικός 12 466-278 188
5) Αρης 12 427-480 -53
6) ΑΕ Πυλαίας 11 434-320 114
7) Πάνθηρες Καβάλας 11 468-411 57
8) Πιερικός Αρχέλαος 11 435-493 -58
9) Ολύμπια Λάρισας 10 365-448 -83
10) ΜΕΝΤ 8 329-389 -60
11) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 8 357-434 -77
12) Απόλλων Πτολεμαϊδας 7 344-480 -136
13) ΣΚ Ιωάννινα 7 261-466 -205

* Απόλλων Πτολεμαϊδας, Παναθλητικός, ΑΕ Πυλαίας, ΣΚ Ιωάννινα, Ολύμπια Λάρισας, ΜΕΝΤ, Βόλος και Πάνθηρες Καβάλας έκαναν το ρεπό τους.

** ΑΕ Πυλαίας, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, ΜΕΝΤ και Παναθλητικός έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 17/12)
Πάνθηρες Καβάλας-Ολύμπια Λάρισας
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΕ Πυλαίας
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Απόλλων Πτολεμαϊδας
MΕΝΤ-Βόλος
ΣΚ Ιωάννινα-Αρης
Παναθλητικός-ΑΣ Πανόραμα
Ρεπό: Πανσερραϊκός

National league 1

2ος Όμιλος

Αίολος Αγυιάς Πατρών-Εθνικός ΟΦΠΦ 99-80

Γ.Σ. Σοφάδων-Τρίκαλα Basket 58-66 

ΝΕΟ Ληξουρίου-Εθνικός Λιβαδειάς 65-67

Νήαρ Ηστ-Βίκος Ιωαννίνων 75-50

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-21, 48-36, 75-50

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 15 (1), Δημητρίου 9, Ζήρος 10 (2), Κουπίδης 19 (4), Δέγλας 8 (1), Τηλιόπουλος 6 (2), Καρυστινός 6 (1), Ύμερι 1, Τσαφαράς 1, Καρασταμάτης, Σπανός,. Αούτερβάαλ.

Βίκος Ιωαννίνων (Διαμαντάκος): Τσιλούλης 5, Πάτρας 12, Ιγκρουτίνοβιτς 12 (1), Μαυρογιάννης 5 (1), Τάταρης 11, Βακουφτσής, Αναγνωστάκης 3 (1), Μόρας 2, Καϊκας.


ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 8 αγώνες)

1) Νήαρ Ηστ 14 584-501 83

2) Τρίκαλα Basket 13 476-415 61

3) Αίολος Αγυιάς Πατρών 13 553-510 43

4) Βίκος Ιωαννίνων 12 538-552 -14

5) ΝΕΟ Ληξουρίου 11 508-476 32

6) Εθνικός Λειβαδιάς 11 459-455 4

7) Νίκη Βόλου 11 552-553 -1

8) ΓΣ Σοφάδων 10 524-543 -19

9) Εθνικός Πειραιά 9 465-509 -44

10) Πανελλήνιος 8 489-535 -46

11) Πρωτέας Γρεβενών 8 466-565 -99

* Νήαρ Ηστ, Βίκος Ιωαννίνων και Νίκη Βόλου δεν έκαναν το ρεπό τους και έχουν έναν αγώνα περισσότερο.

H επόμενη αγωνιστική (9η, 9/12)

Βίκος Ιωαννίνων-Νίκη Βόλου

Πρωτέας Γρεβενών-ΝΕΟ Ληξουρίου

Εθνικός Πειραιά-Πανελλήνιος

Τρίκαλα Basket-Αίολος Αγυιάς

Εθνικός Λιβαδειάς-Γ.Σ Σοφάδων

Ρεπό: Νήαρ Ηστ




National League 2


1ος Όμιλος

Αποτελέσματα

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 77-70

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 61-60

Παναχαϊκή ΓΕ-ΚΑΕ Παραμυθιάς 104-67

Ιόνιος ΑΣ-ΑΟ Αχαγιά 82 67-70

ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΕΑ Προμηθέας 2014 60-77

Δεκάλεπτα: 13-17, 34-35, 46-63, 60-77

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 14(2), Ματσάγγας 7(1), Τσαταλάς 23(3), Τσόλης Ν. 7, Θεοδωρόπουλος 4, Τσόλης Γ., Τούλιας, Σαββίδης 2, Παππάς, Δόσης 3(1).

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 12(2), Παπαδόπουλος 2, Πρέκας 7(1), Αδαμόπουλος 15(1), Πλώτας 15(1), Βλάσσης 5(1), Λάγιος 6, Βασιλείου 5(1), Γοργότσης 10, Χριστοφοράτος, Βασιλείου, Λιόλιος.


ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου-Ιωάννινα ΣΚ 81-62 

Δεκάλεπτα: 18-18, 30-33, 57-48, 81-62

Διαιτητές: Τσουρή, Σίμα, Αυγερινός

Γλαύκος (Πολίτης): Μαραντής, Μπόγρης Λ. 10(1), Μπαρδάκας 28, Τζερμπατζίδης, Σερέτης 7, Πανόπουλος 15(1), Ρουμελιώτης, Αργυρόπουλος, Καραλής 16(3).

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Μάντζιος 28(2), Ζώτος 6, Ραντιβόγεβιτς 11(1), Γκουντουβάς 10, Τσίρμπας 6(2), Χίντζιος, Πολύζος, Πετσίτης 1, Κουλουμπής, Βελώνης, Δάσκαλος.



Βαθμολογία

1. ΑΟ Αχαγιά 82 6-1 13

2. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 5-2 12

3. ΑΟ Αστέρας Τεμένης 5-2 12

4. Παναχαϊκή ΓΕ 4-3 11

5. ΓΣ Γαργαλιάνων 4-3 11

6. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου 4-2 10

7. ΕΑ Προμηθέας 2014 4-2 10

8. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου 3-4 10

9. Ιόνιος ΑΣ 2-5 9

10. Ιωάννινα ΣΚ 2-5 9

11. ΚΑΕ Παραμυθιάς 2-5 9

12. ΑΓΣ Ιωαννίνων 0-7 7

Επόμενη αγωνιστική (8η, 10/12)

Ιωάννινα ΣΚ-ΑΟ Αστέρας Τεμένης

ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου-ΑΕ Γλαύκος Εσπέρου

ΓΣ Γαργαλιάνων-Παναχαϊκή ΓΕ

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΑΓΣ Ιωαννίνων

ΕΑ Προμηθέας 2014-Ιονιος ΑΣ

ΑΟ Αχαγιά 82-ΚΑΕ Παραμυθιάς


ΣΧΟΛΙΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
Ντοτη3