Εικόνα του άρθρου Μεγάλη νίκη για τις γυναίκες του ΠΑΣ
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Γιώργος Τσαντίκος
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/11/2018, 13:57
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΜΠΑΣΚΕΤ

Μια από τις παραδοσιακές δυνάμεις του ελληνικού γυναικείου μπάσκετ κατέβαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα την Κυριακή 18/11 στο Νέο Κλειστό: νίκησε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, πάλαι ποτέ πρωταθλήτρια της Α1, με 52-42, αλλάζοντας μάλιστα άρδην την εικόνα του ματς που στο πρώτο δεκάλεπτο, έδειχνε ότι θα πήγαινε στις φιλοξενούμενες.

Ο ΠΑΣ μπήκε κάπως νευρικός στο πρώτο δεκάλεπτο και χωρίς απαντήσεις στο περιφερειακό σου των αντιπάλων, αλλά και με προβλήματα στο σκοράρισμα, βρέθηκε πίσω 11 πόντους.

Πήγε στο ημίχρονο όμως με ένα σερί 21-7 και πέρασε μπροστά, για να κρατήσει την απόσταση και τη νίκη μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-31, 44-35, 52-42

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Γ. Σιαμέτης): Ντάλα 8 (2), Ντόκου 9, Χήτα, Πάφη, Χρηστάκη 2, Ξανθοπούλου 3, Μπουκουβάλα, Μεντεσίδου 8, Σαρηγιαννίδου 22 (1), Βρασταμηνού, Διαμαντοπούλου, Βλαχοπούλου.