Με τις προβλέψεις της ΕΜΥ να μην... επιτρέπουν τους αρμόδιους μια οριστική απόφαση για το αν θα ανοίξουν ή όχι τα σχολεία αύριο, ο Δήμος Ιωαννιτών κινήθηκε προς την κατεύθυνση της αναβολής της απόφασης. Αύριο το πρωί, λοιπόν, θα γίνει γνωστό αν τελικά οι μαθητές θα πάνε κανονικά σχολείο. Η απόφαση θα εξαρτηθεί από τις καιρικές συνθήκες. Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Δήμου, θα υπάρξει έγκαιρη πρωινή ενημέρωση των γονιών και των εκπαιδευτικών.
Στην ίδια ανακοίνωση, σημειώνεται ότι η ΕΜΥ προβλέπει για αύριο βροχές, "ωστόσο η προηγούμενη εμπειρία δείχνει ότι οι προγνώσεις, ειδικά για την περιοχή μας, περιέχουν μεγάλη πιθανότητα απόκλισης".