Τον νέο του καλλιτεχνικό διευθυντή επέλεξε σε χτεσινή του συνεδρίαση το ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων. Πρόκειται για τον Χάρη Πεχλιβανίδη από τη Θεσσαλονίκη, έναν νέο άνθρωπο, 38 χρονών, ηθοποιό, χορευτή και σκηνοθέτη, με μεταπτυχιακές σπουδές υποκριτικής στο εξωτερικό.
Τα τελευταία χρόνια, ασχολείται ιδιαίτερα με το θέατρο-ντοκουμέντο. Ως μέλος της ομάδας influx, έχει βραβευτεί δύο φορές από το Ίδρυμα Ίψεν της Νορβηγίας.
Η θέση του καλλιτεχνικού διευθυντή στο ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων ήταν κενή εδώ και έναν χρόνο, μετά την παραίτηση της Ελένης Δημοπούλου. Η διοίκηση του ΔΗΠΕΘΕ είχε προχωρήσει στην προκήρυξη της θέσης τον Φεβρουάριο. Οι υποψήφιοι για τη θέση αυτή ήταν επτά, μεταξύ των οποίων και οι Γιαννιώτες Νικαίτη Κοντούρη και Θοδωρής Γκόγκος.