Την τελευταία εβδομάδα, 01-07/11/21, στα Ιωάννινα, το μέσο εβδομαδιαίο ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων παρουσίασε σημαντική αύξηση (+184%) σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, 25-31/10/21.
Είναι η δεύτερη σερί εβδομάδα μεγάλης αύξησης που καταγράφει το Εθνικό Δίκτυο Επιδημιολογίας Λυμάτων, σε συνεργασία με το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τη ΔΕΥΑΙ.