Oikonomou pisoi

Τέσσερα μετάλλια για τον «Ποσειδώνα»

Εικόνα του άρθρου Τέσσερα μετάλλια για τον «Ποσειδώνα»
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 27/07/2016, 19:59

Με ένα χρυσό μετάλλιο, δύο ασημένια και ένα χάλκινο επέστρεψε ο αθλητικός όμιλος Ιωαννίνων «Ποσειδών» από τη Θεσσαλονίκη, όπου πραγματοποιήθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης παίδων, εφήβων, κορασίδων και νεανίδων από 21 έως 24 Ιουλίου.

Ο «Ποσειδών» συμμετείχε με 16 αθλητές, κερδίζοντας τέσσερα μετάλλια και έχοντας συμμετοχές σε δύο τελικούς. Η Ελεονώρα Κόκκαλη στην κατηγορία κορασίδων Α’ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο με επίδοση 1:06:20 (όριο προεθνικής) και το ασημένιο στα 200 μ. ύπτιο με επίδοση 2:23:23 (όριο προεθνικής), ενώ κατέλαβε και την 5η θέση στα 50 μ. ύπτιο με επίδοση 31:54.

Η Στυλιανή Χριστοδούλου στην κατηγορία παγκορασίδων Β’ κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 800 μ. ελεύθερο με 09:43.97 και το χάλκινο στα 400 μ. ελεύθερο με 04:43.88, ενώ ήταν 5η στα 200 μ. ελεύθερο με 02:17.63.

Συμμετοχές σε τελικούς είχαν η Αφροδίτη Θώδη που κατέλαβε την 8η θέση στα 200 μ. ύπτιο στην κατηγορία γυναικών με ατομική επίδοση 2:24:05 και ο Χρήστος Παπαναστασίου, ο οποίος στην κατηγορία παμπαίδων Α’ τερμάτισε 8ος στα 100 μ. ύπτιο με ατομική επίδοση 1:07:11.

Στους αγώνες συμμετείχαν, επίσης, οι αθλητές Γιάννης Βακάρος, Ασημίνα Δούλη, Ανδρονίκη Καλύβα, Μάριος-Βασίλης Καρβούνης, Νίκος Καρβούνης, Ιάσονας Κατσουλίδης, Στρατής Λώλας, Σοφία Μαμακή, Στέργιος Μελισσάς, Αγνή Ντακαλέτση, Βασίλης Ντακαλέτσης και Ανδρέας Παργινός. Στο πλευρό τους βρίσκονταν ο προπονητής Θεόδωρος Θώδης και οι βοηθοί προπονητές Γιώργος Δούλης και Μαρία Ντανίκα. Ο αθλητικός όμιλος «Ποσειδών», με ανακοίνωσή του, τους συγχαίρει όλους και εύχεται καλη επιτυχία στην ομάδα της τεχνικής κολύμβησης που συμμετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών στο Χαϊδάρι από 28 έως 31 Ιουλίου.