Συντακτης: Γιώργος Τσαντίκος
Δημοσιευση: 4-02-2018, 10:42
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Νίκος Αναστόπουλος έχει περάσει πολλές φορές από τον πάγκο του ΠΑΣ, κυρίως σε δύσκολες στιγμές της ομάδας. Φημολογείται ότι σε έναν από τους πρωινούς του εσπρέσο, στη γωνιακή καφετέρια Μιχαήλ Αγγέλου και Βλαχλείδη, περιέγραφε μια από αυτές τις στιγμές που συνδέεται με έναν ιδιαίτερο τρόπο με το σημερινό ματς ΠΑΣ-ΠΑΟΚ, λέγοντας ότι «στις εφτά παρά, εγώ ήμουνα σωζμένος».

Στις εφτά παρά της 25ης Μαΐου του 2003, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ ήταν όντως εν μέρει σωσμένος. Μετά από ένα ματς-ρουλέτα, έπαιρνε τη νίκη στο 88΄με τον Ντομορό με 3-2 και βαθμολογικά τουλάχιστον, πήγαινε στο μπαράζ του Βόλου για να διατηρηθεί στην Α’ εθνική.

Στο 16ο λεπτό, ο Γ.Χ. Γεωργιάδης έκανε το 0-1 και στο 28’ ο Ντούρο ισοφάρισε. Στο 42’ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τον Θεοδωρίδη. Στην επανάληψη, τα πράγματα ζόριζαν λεπτό με το λεπτό για τον ΠΑΣ. Στο 87’ όμως, ο Ντούρο Μπλέτσας έκανε το 2-2 και ο Ντομορό πέτυχε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μερικές μέρες αργότερα βέβαια, ο ΠΑΣ, ο οποίος είχε ήδη χρηματικές οφειλές (όχι μεγαλύτερες από ομάδες που δεν τιμωρήθηκαν, πάντως), τιμωρήθηκε με αφαίρεση 90 βαθμών που τον έστειλε κατευθείαν στη Β΄ Εθνική και ξεκίνησε μια κατηφόρα που κράτησε χρόνια.

Οι συνθέσεις εκείνου του απογεύματος του 2003:

ΠΑΣ Γιάννινα:Γκίτκος, Κρίσνικ, Τζούμπα, Ντούρο, Μπλέτσας, Νικολαϊδης, Βιντόγεβιτς, Δέδες, Ντομορό, Γκαβαλόφσκι, Κυπαρίσσης.

ΠΑΟΚ: Ατματσίδης, Νάστος, Αμπονσά, Χασιώτης, Καραδήμος, Γεωργιάδης, Θεοδωρίδης, Κουκιέλκα, Κούτσης, Σαλπιγγίδης, Γιασεμάκης.